PAPRIKY
Paprika
O paprice se mluví jako o zelenině, která může prodloužit život. Je to opravdu bohatý zdroj vitaminu C, který posiluje imunitní systém a chrání buňky před infekcemi všeho druhu.
Paprika pochází ze Střední Ameriky, z Mexika, V Evropě se objevila až v 19. století. Postupně z ní byl vyšlechtěn zeleninový typ se silnější dužninou různých tvarů a barev. Slupka bývá někdy těžko stravitelná, ale zajišťuje paprice dlouhou trvanlivost.
Pálivost papriky způsobuje alkaloid kapsaicin, který posiluje obranyschopnost organismu proti infekcím a pomáhá při žaludečních a střevních infekcích. Tato zelenina je velkým zdrojem vitaminu C, provitaminu A, dále obsahuje vitaminy B1, B2, niacin, kyselinu listovou, vitamin E, draslík, hořčík, vápník, železo, zinek, jód. Zelené papriky obsahují dvakrát více vitaminu C než pomeranče o stejné váze, červené papriky dokonce třikrát více. Rostlinným barvivem paprik je bohatě obsažený karoten, který chrání sliznice, přináší vitalitu buňkám a podporuje dobrý zrak.Najdete v nich ale i množství zinku, který je důležitý pro vaziva a tvorbu hormonů.
Účinky na organismus:
- posilují cévy
- mírní bolesti žil
- posilují srdce a krevní oběh
- podporují chuť k jídlu
- zlepšují zrak
- jsou prevencí migrén
- zpevňují vazivové tkáně
- posilují sliznice v těle
Pro organismus je nejlepší konzumace papriky v čerstvém stavu. V tom případě je dobré pokapat ji trochou oleje ,aby tělo mohlo lépe využít betakaroten. Pro někoho mohou být hůře stravitelné, proto se musí drobně nakrájet nebo oloupat. Přílišná konzumace paprik můře vlivem látek snižujících srážlivost krve vyvolat krvácení z nosu, zpomalit léčení ran nebo podráždit žaludeční sliznice.